Környezetgazdálkodási agrármérnök

Hogyan kerültél kapcsolatba  a szakmáddal?

Általános iskolás korom óta érdekelt a természet és a természetjárás. Megoldásokat és módszereket próbáltam keresni a  környezetszennyezés problémájára. Falusi lévén mindig is éreztem a természet közelségét. Romániában születettem, ahol nagyon természetes is volt ez a fajta hozzáállás.

Milyen iskolai végzettséged van?

A Gödöllői Agrártudományi Egyetem (Jelenleg Szent István Egyetem, Gödöllő) Környezet és Tájgazdálkodási Intéztében szereztem környezetgazdálkodási agrármérnöki diplomát, szakosodás nélkül. Különböző szakokat választhattam volna, de inkább francia szakfordító és mérnöktanár képesítést szereztem a diploma mellett.
Felsőfokú román és francia nyelvvizsgám van. Most angol középfokú nyelvvizsgára készülök.
Jelenleg egy budapesti Kft-nél dolgozom. A felszín alatti vizekkel foglalkozunk. Számítógépes tanfolyamra iskoláztak be a cégtől.

Mit gondolsz miért vagy alkalmas erre a szakmára?

Szeretek vizsgálódni és a dolgok végére járni. Fontos a rendszeretet is, bár nem mindenáron kell a rendet keresni a természetben.

Milyen módon dolgozol?

Egyrészt egyedül a következő munkáknál: kapcsolatfelvétel, találkozók megszervezése, fordítás, szaktanácsadás.
Másrészt csoportban is: helyszíni szemléknél, pályázatok és tanulmányok megírásánál.

Milyenek a munkakörülményeid?

Ketten dolgozunk egy világos, tágas, kényelmes irodában. Véleményem szerint jó ott dolgozni.
A felszereltség megfelelő az adott munkához: számítógép internettel, telefon, fax, fénymásoló.

Munkatársi kapcsolataid?

Összesen 5 fő dolgozik a cégünknél. Egy ügyvezető igazgató és négy alkalmazott. Kapcsolatunk jónak mondható, megfelelő módon együtt tudunk működni.

Milyen a munkaidő beosztásod?

Rugalmas munkaidőben dolgozom, általában 8.30 – 16.30.
Nagyon ritkán szombaton is kell munkát végeznem, de ezért plusz díjazás jár.
Terepmunka során eltérő lehet a munkaidő kezdete és vége.

Milyen a szakmád elismertsége? (Anyagi, erkölcsi)

A legrosszabbul a közalkalmazottakat fizetik meg, utána jönnek a kisebb és végül a nagyobb cégek. Itt a díjazás elérheti a nettó 100.000 Ft-ot is havonta.
Juttatásaim: jutalom/prémium túlmunkáért, étkezési utalvány, tanfolyamok támogatása, utazási költség elszámolása, munkához kapcsolódó költségek bizonyos mértékű elszámolása.

A közalkalmazottakat szerintem kevésbé becsülik meg, de ha valaki egy szakterületen kiemelkedik azt elismerik.
Feljövőben lévő szakma, nem olyan presztizse van (még), mint pl. egy orvosnak vagy egy jogásznak.

Mit szeretsz és mit nem a szakmádban?

Pályakezdőként a szakembereket élvezettel figyelem, hallgatom és úgy érzem sokat tanulok tőlük. Van példaképem is.
Rossz, hogy gyors sikereket nem lehet elérni. A szakmai tudás, tapasztalat és gyakorlat megszerzéséhez   – pl. ahhoz, hogy egy pályázatot valaki koordináljon – sok idő kell.

Milyenek a továbbjutási és önmegvalósítási lehetőségeid?

A vízvédelem területén széleskörű lehetőségeim vannak. Szakterületek: felszín alatti vizek, és a felszín feletti vizek védelme. Folyó revitalizáció (közel természetes állapot visszaállítása). Műszaki tervezés: mederkialakítás, gátak építése.
Egy tapasztalt szakember vezetheti a környezeti állapot felmérését, és koordinálhat egy projektet.

Kinek ajánlanád ezt  a pályát?

Aki érdeklődik a biológiai, kémiai folyamatok iránt, szereti a természetet. Szeretne valamit tenni a környezet megóvása érdekében. Rendelkezik egy kis műszaki beállítódással.